Nawiewniki okienne (powietrza)

Co to są nawiewniki okienne / nawiewniki powietrza?

Nawiewniki okienne to inaczej pasywny wlot powietrza, jest to małe urządzenie, które zamontowane w stolarce okiennej pozwala na „sączenie się” świeżego zewnętrznego powietrza do wnętrza mieszkania nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Powietrze zużyte zostaje wyparte i wylatuje kanałami wentylacyjnymi. W odróżnieniu od uchylenia okna zapobiegają one wyziębieniu mieszkania, dostawaniu się wody opadowej, insektów, a także ograniczają hałas. Urządzenie to składa się z dwóch części: wewnętrznej nawiewnika, zewnętrznej okapu i posiada na ogół możliwość regulacji wielkości strumienia powietrza. Dzięki specjalnej konstrukcji automatycznie regulują ilość wpuszczanego powietrza i nie wymagają zasilania, ani ingerencji użytkownika do swojej prawidłowej pracy.

budowa nawiewnika powietrza

Ze względu na sposób działania wyróżniamy 3 rodzaje nawiewników:

– higrosterowane – wyposażone w czujnik, który reaguje na zmiany poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu, automatycznie dostosowuje ilość dostarczonego powietrza poprzez zakres otwarcia nawiewnika
– nawiewniki ciśnieniowe – samoregulujące, wielkość przepływu zależy od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, posiadają blokadę, która nie pozwoli na zwiększenie przepływu np. w przypadku silnego podmuchu wiatru
– nawiewniki sterowane ręcznie – użytkownik ręcznie regulując stopień otwarcia nawiewnika decyduje o ilości dostarczonego powietrza.

Nawiewniki okienne – przepisy i wymagania

Od 1 stycznia 2009 roku uległy zmianie przepisy dotyczące szczelności okien. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku (Dz. U. z 2008 r. Nr 201, Poz. 1238) dotyczącym warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki w sposób znaczący, uległy zmianie parametry okien. Obecnie współczynnik infiltracji powietrza dla otwieranych okien i drzwi balkonowych, powinien wynosić nie więcej niż 0,3 m3/(m*h*daPa2/3) zachowując jednocześnie treść § 155 ust. 3, który mówi, że w przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna lub nawiewno – wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacji, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub innych częściach przegród wewnętrznych.

Problem z wentylacją

Wentylacja jest odpowiedzialna za jakość powietrza w domach i mieszkaniach, polega na usuwaniu z pomieszczeń zużytego powietrza i wprowadzeniu w jego miejsce świeżego. Jest to bardzo ważny proces dla stanu budynku ale głównie dla zdrowia mieszkańców, ponieważ pomieszczenia bez prawidłowej wentylacji narażone są na:

– wzrost wilgoci, a w efekcie rozwój pleśni i grzybów
– kondensację pary wodnej na powierzchni szyby (zaparowane okna
– wzrost stężenia zanieczyszczeń toksycznych wydzielanych przez wyposażenie, farby itp.
– zbyt małą ilość powietrza potrzebnego do spalania paliwa w piecach gazowych, kominkach itp.

Prawidłowa wentylacja domu czy mieszkania jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Wietrzenie zmniejsza bowiem stężenie zanieczyszczeń organicznych oraz chorobotwórczych bakterii i wirusów unoszących się w pomieszczeniach, przyspieszając proces oczyszczania organizmu. Z drugiej strony prawidłowa wentylacja powoduje zwiększenie ilości tlenu w powietrzu. Dzięki temu sprawniej działa układ odpornościowy człowieka, a dotleniony organizm staje się mniej podatny na choroby i zakażenia.

Napisz do nas

Nawiewniki okienne

Nawiewnik powietrza to inaczej pasywny wlot powietrza, jest to małe urządzenie, które zamontowane w stolarce okiennej pozwala na „sączenie się” świeżego zewnętrznego powietrza do wnętrza mieszkania nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Powietrze zużyte zostaje wyparte i wylatuje kanałami wentylacyjnymi. W odróżnieniu od uchylenia okna zapobiegają one wyziębieniu mieszkania, dostawaniu się wody opadowej, insektów, a także ograniczają hałas.

Zobacz więcej

Moskitiery

Kiedy nadchodzą cieplejsze dni z przyjemnością otwieramy okna, wpuszczając powiew świeżego powietrza do naszych wnętrz. Niestety wraz z powietrzem wpuszczamy również owady, które potem są naszym utrapieniem. Wówczas warto pomyśleć o zamontowaniu wysokiej jakości moskitiery.

Zobacz więcej

Plisy okienne

Żaluzja plisowana jest odmianą osłon okiennych. Pełni funkcję eleganckiej dekoracji okien oraz działa jako zasłona przeciwsłoneczna. Swoje zastosowanie znajduje zarówno w nowoczesnych jaki i tradycyjnych wnętrzach.


Zobacz więcej

Rolety materiałowe

W gamie naszych produktów znajdą Państwo zarówno rolety w stylu klasycznym – Vegas Classic, pasujące do każdego wnętrza, jak również modele z fantazyjnym zakończeniem, Vegas Klaudia, które będą harmonizowały z Państwa nieszablonowymi wnętrzami.

Zobacz więcej

Rolety dzień/noc

System DZIEŃ/NOC to roleta w kasecie lub wolnowisząca. Urok tej rolety polega na wykorzystaniu wyrafinowanego dozowania światła i cienia. Nowoczesność i doskonała jakość w kilku dostępnych wariantach kolorystycznych.

Zobacz więcej