Co to są nawiewniki okienne / nawiewniki powietrza?
Nawiewniki okienne to inaczej pasywny wlot powietrza, jest to małe urządzenie, które zamontowane w stolarce okiennej pozwala na „sączenie się” świeżego zewnętrznego powietrza do wnętrza mieszkania nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Powietrze zużyte zostaje wyparte i wylatuje kanałami wentylacyjnymi. W odróżnieniu od uchylenia okna zapobiegają one wyziębieniu mieszkania, dostawaniu się wody opadowej, insektów, a także ograniczają hałas. Urządzenie to składa się z dwóch części: wewnętrznej nawiewnika, zewnętrznej okapu i posiada na ogół możliwość regulacji wielkości strumienia powietrza. Dzięki specjalnej konstrukcji automatycznie regulują ilość wpuszczanego powietrza i nie wymagają zasilania, ani ingerencji użytkownika do swojej prawidłowej pracy.
Ze względu na sposób działania wyróżniamy 3 rodzaje nawiewników:
– higrosterowane – wyposażone w czujnik, który reaguje na zmiany poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu, automatycznie dostosowuje ilość dostarczonego powietrza poprzez zakres otwarcia nawiewnika
– nawiewniki ciśnieniowe – samoregulujące, wielkość przepływu zależy od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, posiadają blokadę, która nie pozwoli na zwiększenie przepływu np. w przypadku silnego podmuchu wiatru
– nawiewniki sterowane ręcznie – użytkownik ręcznie regulując stopień otwarcia nawiewnika decyduje o ilości dostarczonego powietrza.
Nawiewniki okienne – przepisy i wymagania
Od 1 stycznia 2009 roku uległy zmianie przepisy dotyczące szczelności okien. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku (Dz. U. z 2008 r. Nr 201, Poz. 1238) dotyczącym warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki w sposób znaczący, uległy zmianie parametry okien. Obecnie współczynnik infiltracji powietrza dla otwieranych okien i drzwi balkonowych, powinien wynosić nie więcej niż 0,3 m3/(m*h*daPa2/3) zachowując jednocześnie treść § 155 ust. 3, który mówi, że w przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna lub nawiewno – wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacji, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub innych częściach przegród wewnętrznych.
Problem z wentylacją
Wentylacja jest odpowiedzialna za jakość powietrza w domach i mieszkaniach, polega na usuwaniu z pomieszczeń zużytego powietrza i wprowadzeniu w jego miejsce świeżego. Jest to bardzo ważny proces dla stanu budynku ale głównie dla zdrowia mieszkańców, ponieważ pomieszczenia bez prawidłowej wentylacji narażone są na:
– wzrost wilgoci, a w efekcie rozwój pleśni i grzybów
– kondensację pary wodnej na powierzchni szyby (zaparowane okna
– wzrost stężenia zanieczyszczeń toksycznych wydzielanych przez wyposażenie, farby itp.
– zbyt małą ilość powietrza potrzebnego do spalania paliwa w piecach gazowych, kominkach itp.
Prawidłowa wentylacja domu czy mieszkania jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Wietrzenie zmniejsza bowiem stężenie zanieczyszczeń organicznych oraz chorobotwórczych bakterii i wirusów unoszących się w pomieszczeniach, przyspieszając proces oczyszczania organizmu. Z drugiej strony prawidłowa wentylacja powoduje zwiększenie ilości tlenu w powietrzu. Dzięki temu sprawniej działa układ odpornościowy człowieka, a dotleniony organizm staje się mniej podatny na choroby i zakażenia.